Question: Assume you have been given the following information on Purcell Industries: Current stock price = $15........................,,,,,..Exercise price of option = $15 Time to maturity of
Assume you have been given the following information on Purcell Industries:
Current stock price = $15........................,,,,,..Exercise price of option = $15
Time to maturity of option = 6 .....................months Risk-free rate = 6%
Variance of stock return = 0.12 .....................d1 = 0.24495
d2 _ 0.00000 N(d1) _ 0.59675 .........................N (d2) = 0.50000
Using the Black-Scholes Option Pricing Model, what would be the value of the option?
Step by Step Solution
3.36 Rating (171 Votes )
There are 3 Steps involved in it
P 15 X 15 t 05 r RF 006 s 2 012 d 1 024495 d 2 00000 ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
9-B-F-F-M (138).docx
120 KBs Word File
