Question: A small block of mass m1 = 0.500 kg is released from rest at the top of a curve-shaped frictionless wedge of mass m2 =

A small block of mass m1 = 0.500 kg is released from rest at the top of a curve-shaped frictionless wedge of mass m2 = 3.00 kg, which sits on a frictionless horizontal surface as in Figure P9.60a. When the block leaves the wedge, its velocity is measured to be 4.00 m/s to the right, as in Figure P9.60b.
(a) What is the velocity of the wedge after the block reaches the horizontal surface?
(b) What is the height h of the wedge?

A small block of mass m1 = 0.500 kg is released

271 lo 4.00 m/s Figure P9.60

Step by Step Solution

3.36 Rating (159 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

3 b The initial momentum of the system is zero which remains constant throughout the motio... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

P-M-L-M (60).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Mechanics Questions!