Question: For a flip of a coin, let denote the probability of a head. An experiment tests H 0 : = 0.5 against H
For a flip of a coin, let π denote the probability of a head. An experiment tests H0: π = 0.5 against Ha: π ≠ 0.5, using n = 5 independent flips.
a. Show that the true null probability of rejecting H1 at the 0.05 significance level is 0.0 for the exact binomial test and using the large-sample score test.
b. Suppose that truly π = 0.5. Explain why the probability that the 95% Clopper—Pearson confidence interval contains π equals 1.0.
(Is there any possible y for which both one-sided tests of H0: π = 0.5 have P-value ≤ 0.025?)
Step by Step Solution
3.33 Rating (165 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a With the binomial test the smallest possible Pvalue from y 0 or y 5 is 212 5 116 Since this excee... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
