Question: You are given the job of evaluating potential power line systems. One system is designed to operate at V = 3000 V, and another would
You are given the job of evaluating potential power line systems. One system is designed to operate at V = 3000 V, and another would operate at V = 12,000 V. The equivalent circuits are shown in Figure P22.71, with an AC source (the power station) connected in series with the power line Rline and a city Rcity. Suppose the power line at the higher voltage would dissipate 5% of the power from the station. What percentage of the power would be dissipated in the low-voltage power line? Assume the power from the station is the same for the two cases.

line 3Rcity AC Figure P22.71
Step by Step Solution
3.36 Rating (165 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Different currents exist in the two wires because the power being delivered is the ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
