Question: A uniform plane wave propagates in a medium for which = 0, = 16 o = o . The electric
A uniform plane wave propagates in a medium for which σ = 0, ε = 16 εo μ = μo. The electric field in the medium is E = 60cos(ωt – βz)ax V/m where ω = 90 Mrad/s. If the wave hits free space normally at z = 0, determine the power densities in both media.
Step by Step Solution
★★★★★
3.28 Rating (180 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
B B180 7 r 141 V 7 7 P EXH 0 1 2 50 1411 16 R PP 60 60 7 30 R P Ho H V ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
