Question: If the escalator in Prob. 1446 is not moving, determine the constant speed at which a man having a mass M must walk up the

If the escalator in Prob. 14−46 is not moving, determine the constant speed at which a man having a mass M must walk up the steps to generate power P—the same amount that is needed to power a standard light bulb.Given: M = 80 kg n = 32 V = 0.6 m

Data from problem 46

The escalator steps move with a constant speed v. If the steps are of height h and length l, determine the power of a motor needed to lift an average mass M per step. There are n steps.S h = 125 mm 1 = 250 mm P = 100W

Given: M = 80 kg n = 32 V = 0.6 m S h = 125 mm 1 = 250 mm P = 100 W

Step by Step Solution

3.27 Rating (159 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

0 atan h ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Engineering Mechanics Dynamics Questions!