Question: Two rockets are launched at a fireworks display. Rocket A is launched with an initial velocity v 0 = 100 m/s and rocket B is
Two rockets are launched at a fireworks display. Rocket A is launched with an initial velocity v0 = 100 m/s and rocket B is launched t1 seconds later with the same initial velocity. The two rockets are timed to explode simultaneously at a height of 300 m as A is falling and B is rising. Assuming a constant acceleration g = 9.81 m/s2, determine
(a) The time t1,
(b) The velocity of B relative to A at the time of the explosion.
NO A B 300 m
Step by Step Solution
3.45 Rating (152 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Place origin at ground level The motion of rockets A and B ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
