Question: In a pharmaceutical plant, a copper pipe (k c = 400 W/m·K) with inner diameter of 20 mm and wall thickness of 2.5 mm is
In a pharmaceutical plant, a copper pipe (kc= 400 W/m·K) with inner diameter of 20 mm and wall thickness of 2.5 mm is used for carrying liquid oxygen to a storage tank. The liquid oxygen flowing in the pipe has an average temperature of -200°C and a convection heat transfer coefficient of 120 W/m2·K. The condition surrounding the pipe has an ambient air temperature of 20°C and a combined heat transfer coefficient of 20 W/m2·K. If the dew point is 10°C, determine the thickness of the insulation (ki= 0.05 W/m·K) around the copper pipe to avoid condensation on the outer surface. Assume thermal contact resistance is negligible.

Liq. O2. -200c h= 120 W/m?-K" -Pipe, k= 400 W/m-K Insulation k, = 0.05 W/m-K Surrounding air, 20C hcombined = 20 W/m2K Dew point = 10C DI = 20 mm D2 = 25 mm D3
Step by Step Solution
★★★★★
3.35 Rating (179 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To avoid condensation on the outer surface the necessary thickness of the insulation around a copper ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
