Question: An object starts with an initial velocity of 3 m/s at t = 0, and it accelerates with an acceleration of a(t) = 7t m/s

An object starts with an initial velocity of 3 m/s at t = 0, and it accelerates with an acceleration of a(t) = 7t m/s2. Find the total distance the object travels in 4 s.

Step by Step Solution

3.52 Rating (172 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The initial speed of the object at t0 is 3 ms ie v03 Acceleration is given as at7 t ms 2 We have to ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Introduction Mechanical Engineering Questions!