Question: ( 1 5 points ) A rod of length L = 1 2 . 5 c m is forced to move at constant speed v

(15 points) A rod of length L=12.5cm is forced to move at constant speed v=3.5ms along horizontal rails in a uniform magnetic field of B=80mT. The rod has a resistance of 1.2, the rest of the loop has negligible resistance. Find the magnitude and direction (clockwise or counterclockwise) of the induced current in the loop. You need to start from Faraday's law of induction and the definition of magnetic flux and work out the rest from there. To get full credit, do not write any other equation not given on the equation page that you might have memorized.
( 1 5 points ) A rod of length L = 1 2 . 5 c m is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!