Question: A long horizontal steel pipe with a 5.0-cm ID and 3.2-mm wall thickness passes through a large room maintained at 20C and atmospheric pressure;

A long horizontal steel pipe with a 5.0-cm ID and 3.2-mm wall 

A long horizontal steel pipe with a 5.0-cm ID and 3.2-mm wall thickness passes through a large room maintained at 20C and atmospheric pressure; 0.6 kg/s of hot water enters one end of the pipe at 82C. The pipe is 25 m long. Determine the average convection heat transfer coefficient on the inner side of the pipe, using water properties at 82 C. Determine the average convection heat transfer coefficient on the outer side of the pipe. Determine the exit water temperature considering only free convection heat loss from the outside of the pipe. Check if it is a good approximation to use the inlet water temperature for water properties. Determine the exit water temperature considering both free convection and radiation heat loss from the outside of the pipe. i) ii) iii) iv) Thermal-physical properties of the pipe are p = 7800 kg/m', c, = 440 J/kg-K, k = 58 W/m-K, a = 18 x 106 m?/s, = 0.8, o = 5.67 x 108 W/m2-K* %3D !3!

Step by Step Solution

3.48 Rating (161 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!