Question: A transverse wave is formed on a long skipping rope. The equation of the transverse wave is y = 5 . 7 2 sin (

A transverse wave is formed on a long skipping rope. The equation of the transverse wave is y =5.72 sin(0.036 x+5.73 t) where x and y are in centimeters, t is in seconds, and is pi (3.14...).
(a)Find the amplitude of the wave. 5.72 cm
(4b) What is the wavelength of the transverse wave? 5.56101 cm
(4c) Find the frequency of the wave. 2.87 Hz
(4d) Calculate the speed of the wave. 1.59102 cm/s
(4e) Calculate the transverse displacement when x =4.0 cm and t =0.28 s.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!