Question: An inductor (solenoid) with inductance, L = 0.5 H and negligible resistance, a battery, an S Switch, R1 = 20 k. ohm R2 = 15

An inductor (solenoid) with inductance, L = 0.5 H and negligible resistance, a battery, an S Switch, R1 = 20 k. ohm R2 = 15 k.it is connected to two resistance such as ohm as shown in the figure. The battery's EMC is 122 V and its resistance is negligible. The S Switch turns off AT t=0. at what time does the i3 current reach a third of its final value, which it will achieve after the Switch is turned off for a long time?

Ri i2. R L eee 

A) 13,51 ms B) 23,65 us C) 121,63 us D) 4,86 ms E) 7,29 ms


Ri i2. R L eee

Step by Step Solution

3.37 Rating (163 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!