Answered step by step
Verified Expert Solution
Question
1 Approved Answer
please check answers for correctness. thank you. 162. What is the APR and on the non-free credit associated with credit terms of? (a)2/15, net 45
please check answers for correctness. thank you.
162. What is the APR and on the non-free credit associated with credit terms of?
(a)2/15, net 45 =16.32%
2/98 x 360/45 = .16326
(b)3/5 net 45 = 24.74%
3/97 x 360/45 = .2474
167. Pennsylvania Air Transportation (PAT) borrowed $80,000 for 60 days from its bank. The stated interest rate on the loan is 12 percent. Calculate the APR and assuming the loan is a simple interest loan with
- a) 25 percent compensating balance requirement, and CAT currently holds no funds at the lending bank.
- (a)APR = cost of loan/useable proceeds * 360/# of days
- Need Interest ($80,000 * .12) *60/360 = $9,600 *.1666666 = $1,599.99 = $1,600
- APR = $1,600 / $80,000 *360/60 = .02 * 6 = .12 or 12%
- no compensating balance requirement and
- EAR = (1 + daily rate) 360/# of days 1 = (1 + .0266667)6 -1 = .12616 or 12.62%
- (b) APR = Cost of loan/useable proceeds * 360/# of days
- Need interest (80,000 *.12) * 60/360 = $9,600 * .16666666 = 1599.99 = $1,600
- Useable proceeds = $80,000 * .25 (compensating balance) = $20,000 = $80,000 - $20,000 = $60,000
- 1600/$60,000 * 360/60 = .0266666 * 6 = .15999 = .16 or 16%
- EAR = (1 + daily rate) 360/# of days 1 = (1 + .0266667)6 -1 = .17105 or 17.11%
- 1611. Carefree Leisure has a 40-day discount interest loan outstanding. The principal amount of the loan is $60,000, its quoted interest rate is 12 percent, and there is no compensating balance requirement. Compute the loans APR and EAR.
- APR = loan cost/useable funds * 360/# of days
- Need interest = 60,000 x 12% * 360/40 = 7200 * .111111 = $800
- Discount loan = 60,0000 800 = $59,200
- APR = loan cost/useable = $800/$59,200 *360/40 = .0135135*9 = .1216215= 12.16%
- EAR= (1 + .0135135)9- 1 = .12840 or 12.84%
- 1618.
- Refer to the information provided in Problem 1617. Suppose PDQ needs $90,000 today to pay past-due bills. How much must PDQ borrow for each loan so that it has $90,000 available to pay the bills? How much of the total amount borrowed PDQ will be able to use?
- Loan A)
- $90,000 x 12% = $10,800
- $90,000 + 10,800 = $100,800
- Loan B)
- $90,000 x 13.33% = $11,997.00
- $90,000 + $11,997 = $101,997
- 1617.
- PDQ Enterprise can borrow from its bank using a one-year
- (a) APR = 12%
- EAR = 12%
- simple interest loan with a 12 percent quoted rate and no compensating balance or
- (b)APR = 10 + 0x360= 13.33%
- 100-10-15 360
- EAR = (1+.13333)1 1 = 13.33%
- discount interest loan with a quoted rate equal to 10 percent that requires a 15 percent compensating balance. What is the EAR of the lower cost loan? PDQ normally tries to keep its checking account balance close to $0.
16-2. What is the APR and on the non-free credit associated with credit terms of? (a)2/15, net 45 =16.32% 2/98 x 360/45 = .16326 (b)3/5 net 45 = 24.74% 3/97 x 360/45 = .2474 16-7. Pennsylvania Air Transportation (PAT) borrowed $80,000 for 60 days from its bank. The stated interest rate on the loan is 12 percent. Calculate the APR and assuming the loan is a simple interest loan with o a) 25 percent compensating balance requirement, and CAT currently holds no funds at the lending bank. o (a)APR = cost of loan/useable proceeds * 360/# of days o Need Interest - ($80,000 * .12) *60/360 = $9,600 *.1666666 = $1,599.99 = $1,600 o APR = $1,600 / $80,000 *360/60 = .02 * 6 = .12 or 12% o o no compensating balance requirement and o o EAR = (1 + daily rate) 360/# of days - 1 = (1 + .0266667)6 -1 = .12616 or 12.62% o o (b) APR = Cost of loan/useable proceeds * 360/# of days o o o Need interest (80,000 *.12) * 60/360 = $9,600 * .16666666 = 1599.99 = $1,600 Useable proceeds = $80,000 * .25 (compensating balance) = $20,000 = $80,000 $20,000 = $60,000 1600/$60,000 * 360/60 = .0266666 * 6 = .15999 = .16 or 16% o EAR = (1 + daily rate) 360/# of days - 1 = (1 + .0266667)6 -1 = .17105 or 17.11% 16-11. Carefree Leisure has a 40-day discount interest loan outstanding. The principal amount of the loan is $60,000, its quoted interest rate is 12 percent, and there is no compensating balance requirement. Compute the loan's APR and EAR. APR = loan cost/useable funds * 360/# of days Need interest = 60,000 x 12% * 360/40 = 7200 * .111111 = $800 Discount loan = 60,0000 - 800 = $59,200 APR = loan cost/useable = $800/$59,200 *360/40 = .0135135*9 = .1216215= 12.16% EAR= (1 + .0135135)9- 1 = .12840 or 12.84% 16-18. Refer to the information provided in Problem 16-17. Suppose PDQ needs $90,000 today to pay past-due bills. How much must PDQ borrow for each loan so that it has $90,000 available to pay the bills? How much of the total amount borrowed PDQ will be able to use? Loan A) $90,000 x 12% = $10,800 $90,000 + 10,800 = $100,800 Loan B) $90,000 x 13.33% = $11,997.00 $90,000 + $11,997 = $101,997 16-17. PDQ Enterprise can borrow from its bank using a one-year o o o (a) APR = 12% EAR = 12% simple interest loan with a 12 percent quoted rate and no compensating balance or o o o (b)APR = 10 + 0 100-10-15 x 360 360 = 13.33% EAR = (1+.13333)1 - 1 = 13.33% discount interest loan with a quoted rate equal to 10 percent that requires a 15 percent compensating balance. What is the EAR of the lower cost loan? PDQ normally tries to keep its checking account balance close to $0
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Step: 1
Get Instant Access to Expert-Tailored Solutions
See step-by-step solutions with expert insights and AI powered tools for academic success
Step: 2
Step: 3
Ace Your Homework with AI
Get the answers you need in no time with our AI-driven, step-by-step assistance
Get Started