Question: The position of a particle between t = 0 and t = 2.00 s is given by x(t) = (3.00m/S3)t3 - (10.0m/s2 )t2 + (9.00m/s)t.

The position of a particle between t = 0 and t = 2.00 s is given by x(t) = (3.00m/S3)t3 - (10.0m/s2 )t2 + (9.00m/s)t.
(a) Draw the x-t, v.-t, and az-f graphs of this particle.
(b) At what time(s) between f = 0 and t = 2.00 s is the particle instantaneously at rest? Does your numerical result agree with the Vz-f graph in part (a)?
(c) At each time calculated in part (b) is the acceleration of the particle positive or negative? Show that in each case the same answer is deduced from a. (f) and from the Vz-f graph.
(d) At what time(s) between t = 0 and t = 2.00 s is the velocity of the particle instantaneously not changing? Locate this point on the vz-t and az-t graphs of part (a).
(e) What is the particle's greatest distance from the origin (x = 0) between f = 0 and t = 2.00 s? (f) At what time(s) between t = 0 and t = 2.00 s is the particle speeding up at the greatest rate? At what time(s) between t = 0 and t = 2.00 s is the particle slowing down at the greatest rate? Locate these points on the v.-t and a.-t graphs of part (a).

Step by Step Solution

3.38 Rating (167 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

IDENTIFY Vt and a dt dv dt d t n for n 21 dt SET UP EXECUTE a vt 900 ms 200 msr 900 ms a t 180 msr20... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

60-P-M-1D (143).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Mechanics Questions!