Question: A projectile of mass m = 0.11 kg shot vertically upward with initial velocity v(0) = 8 m/s is slowed due to the force of

A projectile of mass m = 0.11 kg shot vertically upward with initial velocity v(0) = 8 m/s is slowed due to the force of gravity, Fg = −mg, and due to air resistance, Fr = −kv|v|, where g = 9.8 m/s2 and k = 0.002 kg/m. The differential equation for the velocity v is given by
mv' = −mg − kv|v|.
a. Find the velocity after 0.1, 0.2. . . 1.0s.
b. To the nearest tenth of a second, determine when the projectile reaches its maximum height and begins falling.

Step by Step Solution

3.34 Rating (160 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

a The approximations for the velocity are ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

731-M-N-A-N-L-A (513).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Numerical Analysis Questions!