Question: Generate a bounce diagram for the voltage V (z, t) for a 1-m long lossless line characterized by Z0 = 50 and up =
Generate a bounce diagram for the voltage V (z, t) for a 1-m long lossless line characterized by Z0 = 50 and up = 2c/3 (where c is the velocity of light) if the line is fed by a step voltage applied at t = 0 by a generator circuit with Vg = 60 V and Rg = 100 W. The line is terminated in a load ZL = 25 Use the bounce diagram to plot V (t) at a point midway along the length of the line from t = 0 to t = 25 ns
Step by Step Solution
3.43 Rating (181 Votes )
There are 3 Steps involved in it
From Eq 2124b Also T T Zo R Zo ZL Zo Z1 Zo V VZo R Zo 10050 50 10050 150 25 25 50 25 50 75 II ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
E-E-E-E (80).docx
120 KBs Word File
