Question: Sea water at frequency v = 4 x 108 Hz has permittivity = 810, permeability = 0, and resistivity p = 0.23
Sea water at frequency v = 4 x 108 Hz has permittivity ε = 81ε0, permeability µ = µ0, and resistivity p = 0.23 Ω ∙ m. What is the ratio of conduction current to displacement current?
Step by Step Solution
★★★★★
3.36 Rating (171 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
V E J GE E d The ratio of the am... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
5-P-E-E-D (36).docx
120 KBs Word File
