Question: The ac schematic of a common-emitter stage is shown in Fig. 7.2a. Calculate the low-frequency small-signal voltage gain Ï o /Ï i and use the
The ac schematic of a common-emitter stage is shown in Fig. 7.2a. Calculate the low-frequency small-signal voltage gain Ï o/Ï iand use the zerovalue time-constant method to estimate the 3-dB frequency for RS= 10 kΩ and RL= 5 kΩ. Data: β = 200, fT= 600 MHz (at IC= 1mA), Cμ= 0.2 pF, Cje= 2 pF, Ccs= 1 pF, rb= 0, ro= , and IC= 1 mA.
Fig. 7.2 a:

RL Rs V
Step by Step Solution
★★★★★
3.47 Rating (167 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
At low freq Zero value time constant R o r R S r b 52 k 10 k 34... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (2 attachments)
1528_605d88e1ca0b3_687118.pdf
180 KBs PDF File
1528_605d88e1ca0b3_687118.docx
120 KBs Word File
