Question: In a production facility, 3-cm-thick large brass plates (k = 110 W/m·K, Ï = 8530 kg/m 3 , c p = 380 J/kg·K, and α
In a production facility, 3-cm-thick large brass plates (k = 110 W/m·K, Ï = 8530 kg/m3, cp= 380 J/kg·K, and α = 33.9 à 10-6m2/s) that are initially at a uniform temperature of 25°C are heated by passing them through an oven maintained at 700°C. The plates remain in the oven for a period of 10 min. Taking the convection heat transfer coefficient to be h = 80 W/m2·K, determine the surface temperature of the plates when they come out of the oven. Solve this problem using analytical one-term approximation method (not the Heisler charts). Can this problem be solved using lumped system analysis? Justify your answer.

Furnace, 700C 3 cm Brass plate 25C
Step by Step Solution
★★★★★
3.44 Rating (180 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Large brass plates are heated in an oven The surface temperature of the plates leaving the oven is t... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
