Question: 1. A dc motor develops 50 N-m of torque at a speed of 500 rad/s when 10 volts are applied. It stalls out at

1. A dc motor develops 50 N-m of torque at a speed of 500 rad/s when 10 volts are applied. It stalls out at this voltage with 100 N-m of torque. If the inertia and damping of the armature are 5 kg-m? and 1 N-m s/rad, respectively, find the transfer function, G(s) = 0.(s)/E,(s), of this motor if it drives an inertia load of 100 kg-m? through a gear train, as shown in Figure P1. Motor N = io ealt) N = 20- N3 = 20 Ct) Ny = 50 FO Load Figure P1
Step by Step Solution
★★★★★
3.43 Rating (159 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
