Question: For the parameters shown figure Convection coefficients hi = 14, and ho= 12, W/m?.K Thermal conductivities ki =0.09, ks= 16, kp = 1, W/m.K, Thicknesses

For the parameters shown figure Convection coefficients hi = 14, and ho= 12, W/m?.K
 Thermal conductivities ki =0.09, ks= 16, kp = 1, W/m.K, Thicknesses of slabs Li = 0.35, Ls =0.005, Lp = 0.002, in m 
Temperatures :Ti =-25, To = 15 in °C, Area A= 2.5 in m
insulation k,= Wim K Inside outside T, T. Wim K Wim KFind the following:  
The total resistance R.

The overall heat transfer coefficient, U   

The heat transfer, q 

The surface temperature, Tsi  


 

insulation k,= Wim K Inside outside T, T. Wim K Wim K mm plastic W/m K. mm Stainless La k, steel, k, Wim K

Step by Step Solution

3.40 Rating (163 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!