Question: A uniform rod with a mass of m=1.82 kg and a length of /2.41 m is attached to a horizontal surface with a hinge.
A uniform rod with a mass of m=1.82 kg and a length of /2.41 m is attached to a horizontal surface with a hinge. The rod can rotate around the hinge without friction. (See fiqure. e Initially the rod is held at rest at an angle of 0 = 74.4 with respect to the horizontal surface. Then the rod is released. What is the angutar speed of the rod, when it lands on the horizontal surface? Sumt Ar Tries 0/12 What is the anoaular acceleration of the rod, just before it touches the horizontal surface? stna Ar Tries 0/12 Thededn Chanstal Ve Cthet es o etecen
Step by Step Solution
3.45 Rating (164 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (2 attachments)
636aafcd8764d_243243.pdf
180 KBs PDF File
636aafcd8764d_243243.docx
120 KBs Word File
