Question: What percentage length of a wire will increase by applying a stress of 9.8 N/mm on it given that Y = 1 x 1011
What percentage length of a wire will increase by applying a stress of 9.8 N/mm on it given that Y = 1 x 1011 N/m Conversion 1mm = 1 x 10-6 m Stress = 9.8N/(1 x 10-6 m) = 9.8 x 106 N/m
Step by Step Solution
★★★★★
3.44 Rating (154 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
