Question
You want to invest in a residence, the total cost of the house is 230,000 USD. All but 30,000 will be mortgaged for a term
You want to invest in a residence, the total cost of the house is 230,000 USD. All but 30,000 will be mortgaged for a term of 20 years with monthly payments of 1,500 USD through an international credit.
The house is bought with the planning of selling it at the end of the 7th year after the purchase, the price at the end of the 7th year is estimated as 230,000*(1+g%)^t, where g% is the annual appreciation of the market, t is the time in years between the purchase and sale of the house, the value g% varies between 1% and 5%.
In addition, it is intended to generate income from the rental of the house during this period (7 years), an agency promises a rental payment of USD 1,500 per month for the first 2 years, USD 1,650 per month for the next 2 years and USD 1,850 during the next two years. last 3 years.
The cost for the management of the real estate agency is one month of rent per year, that is, the 12th month will not be received, because it is what the agency charges for the management
Additionally, the maintenance of the property will be USD 150 per month for 7 years, this value is paid at the beginning of each month.
An annual rate of 8% is established with monthly capitalization, as an investment alternative.
Analyze and answer the question
How do we make our decision based on rental income, maintenance expense and sale of the residence? Is the purchase of the residence appropriate, what courses of action should be selected?
This is what I did, but I really don't know if what I did is right, please can you help me.
Rental payment for the first 2 years = 2 x 12 = 24 months
Income = 24 x 1500 = 36000
Management = 2 x 1500= 3000
Total income = 36,000 - 3,000 = 33,000
Rental payment 2 years = 2 x 12 = 24 months
Income = 24 x 1650 = 39600
Management = 2 x 1650= 3300
Total income = 39600 - 3300 = 36300
Rental payment 3 years = 3 x 12 = 36 months
Income = 36 x 1850 = 66600
Management = 3 x 1850 = 5550
Total income = 66600 - 5550 = 61050
Now the total rental income is = 33000 + 36300 + 61050 = 130350 USD
The maintenance is 150 for 7 years = (7 x12) X 150 = 12600
What it generates in 7 years is: 130350 - 12600 = 117750
Now, you will mortgage 200,000 USD at a 20-year term with monthly payments of 1,500
Now: 1500 x (20x12) = 1500 x 240 = 360,000, this means that for the 200,000 USD that the mortgage ends up paying 360,000
The appreciation of the house is 230000*(1+g%)^t. With g% varying from 1% to 5%
And it says that it has an annual rate of 8% monthly capitalization (I don't understand what it means)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Step: 1
Get Instant Access to Expert-Tailored Solutions
See step-by-step solutions with expert insights and AI powered tools for academic success
Step: 2
Step: 3
Ace Your Homework with AI
Get the answers you need in no time with our AI-driven, step-by-step assistance
Get Started