Question: The pressure P, temperature T, and volume V of one mole of an ideal gas are related by the equation PV = 8.31T, when P
The pressure P, temperature T, and volume V of one mole of an ideal gas are related by the equation PV = 8.31T, when P is measured in kilopascals, T is measured in kelvins, and V is measured in liters.
a. Assume that P = 242.52 ± 0.03 kPa and V = 10.103 ± 0.002 L. Estimate T , and find the uncertainty in the estimate.
b. Assume that P = 242.52 ± 0.03 kPa and T = 290.11 ± 0.02 K. Estimate V, and find the uncertainty in the estimate.
c. Assume that V = 10.103 ± 0.002 L and T = 290.11 ± 0.02 K. Estimate P, and find the uncertainty in the estimate.
Step by Step Solution
3.35 Rating (158 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a P 24252 P 003 V 10103 V 0002 T PV831 294847 T ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
