Question: For a concentrator with concentration C = 100, and incident sunlight at intensity I 0 = 1000W/m 2 , compute the temperature T of the

For a concentrator with concentration C = 100, and incident sunlight at intensity I0 = 1000W/m2, compute the temperature T of the absorber at which solar to electric conversion efficiency is optimized, assuming Carnot efficiency. How does your answer change if the system has an additional rate of energy loss per unit area to conduction and convection of (T − Tambient) × 20 W/Km2, with Tambient = 300K?

Step by Step Solution

3.38 Rating (160 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The temperature T of the absorber at which solar to electric conversion efficiency is optimized i... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related The Physics Energy Questions!