Question: Wind frequency data obtained at a height of 10 meters at a particular location is summarized by a Weibull distribution with = 9 m/s
Wind frequency data obtained at a height of 10 meters at a particular location is summarized by a Weibull distribution with λ = 9 m/s and k = 1.3. The land use is best characterized as “rough pasture.” Your wind power company is considering placing a variable-speed wind turbine with a hub height of 105 m, a rotor diameter of 90 m, and a rated power of 3 MW at this site. The cut-in, rated, and cut-out speeds are vin = 3 m/s, vr = 12 m/s, and vout = 25 m/s respectively. Calculate the wind turbine’s power coefficient at its rated wind speed. Assume a constant power coefficient between vin and the design speed, and assume that the turbine produces its rated power between the rated speed and vout. How much total energy (in MWh) would you estimate this turbine can produce per year?
Step by Step Solution
3.38 Rating (164 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The power coefficient can be calculated from with 0 117 ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
