Question: As an engineer in a production facility, your assignment is to specify the size of a reactor needed to react a liquid stream(33 L/min) containing

As an engineer in a production facility, your assignment is to specify the size of a reactor needed to react a liquid stream(33 L/min) containing species G (concentration = 0.19 M). The goal is to produce a reactor outlet stream with a concentration of G equal to 0.04 M. To accomplish that, a second stream containing species J (concentration = 1.3 M) is also to enter the reactor but at 75% of the volumetric flow rate of the first stream, as shown.

V=33 L/min, CG= 0.19 M C, 1.3 M fuf Volume = ? CG= 0.04 M

The irreversible reaction is G + J →P where the reaction rate only depends on species G according to the following kinetic relation:

Treaction,G L gmol/min 1.8- cc

Given these requirements, what size reactor (L) is needed to produce these results? (Assume equal densities for all streams.)

V=33 L/min, CG= 0.19 M C, 1.3 M fuf Volume = ? CG= 0.04 M

Step by Step Solution

3.26 Rating (164 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To size the reactor we need to carry out a material balance for species G We will use the design equation for a continuous stirredtank reactor CSTR Fo... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Introduction To Chemical Engineering Questions!