Question: A 3.0-cm-diameter, 10-turn coil of wire, located at z = 0 in the xy-plane, carries a current of 2.5 A. A 2.0-mm-diameter conducting loop with
A 3.0-cm-diameter, 10-turn coil of wire, located at z = 0 in the xy-plane, carries a current of 2.5 A. A 2.0-mm-diameter conducting loop with 2.0 × 10-4 Ω resistance is also in the xy-plane at the center of the coil. At t = 0 s, the loop begins to move along the z-axis with a constant speed of 75 m/s. What is the induced current in the conducting loop at t = 200 μs? The diameter of the conducting loop is much smaller than that of the coil, so you can assume that the magnetic field through the loop is everywhere the on-axis field of the coil.
Step by Step Solution
3.47 Rating (176 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Model The outer coil and inner loop are concentric ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
