Question: Assume that the bit period of Example 5.8 is T = 1 second. That means that the sampling rate is f s = 10 sps

Assume that the bit period of Example 5.8 is T = 1 second. That means that the sampling rate is fs= 10 sps because nsamp = 10 in the program. Assuming that a NFFT= 5000 point FFT was used to produce Figure 5.16 and that the 5000th point corresponds to fsjustify that the FFT output at bin 1000 corresponds to the bit rate of 1/T = 1 bit per second in this case.


Figure 5.16

(a) -1 100 200 300 400 500 600 1.5 (b) 0.5 100 200 300 400 500 600 0.5 (c) 200 400 600 800 1000 1200 1400 1600 1800 2000

(a) -1 100 200 300 400 500 600 1.5 (b) 0.5 100 200 300 400 500 600 0.5 (c) 200 400 600 800 1000 1200 1400 1600 1800 2000 FFT Bin Spectrum

Step by Step Solution

3.45 Rating (161 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Given that N F FT 5000 Si... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Principles Communications Systems Questions!