Question: For the reaction ?the equilibrium constant is log 10? K = ?3.531 at 2000 K. Estimate the constant at T = 2225 K using the

For the reaction1 HO = H+ = 0 2?the equilibrium constant is log10?K = ?3.531 at 2000 K. Estimate the constant at T = 2225 K using the van t?Hoff equation.

1 HO = H+ = 0 2

Step by Step Solution

3.50 Rating (160 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The van t Hoff equation relates the change in equilibrium constant with temperature for a reversible ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Thermodynamics Fundamentals Questions!