Question: A two-wire air line has the following line parameters: R' = 0.404 (m/m), L0 = 2.0 (H/m), G' = 0, and C' = 5.56 (pF/m).

A two-wire air line has the following line parameters: R' = 0.404 (mΩ/m), L0 = 2.0 (μH/m), G' = 0, and C' = 5.56 (pF/m). For operation at 5 kHz, determine (a) the attenuation constant a, (b) the phase constant b, (c) the phase velocity up, and (d) the characteristic impedance Z0.

Step by Step Solution

3.33 Rating (150 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Given R 0404 mm G 0 L 20 Hm C 5... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

751-E-E-E (438).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!