Question: For a short time, the 250-kg roller-coaster car with passengers is traveling along the spiral track at a constant speed of v = 8 m/s.

For a short time, the 250-kg roller-coaster car with passengers is traveling along the spiral track at a constant speed of v = 8 m/s. If the track descends d = 12 m for every full revolution, θ = 2π rad, determine the magnitudes of the components of force which the track exerts on the car in the r, θ, and z directions. Neglect the size of the car.r = 10 m d

r = 10 m d

Step by Step Solution

3.50 Rating (157 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Kinematics Since and v z a... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Engineering Mechanics Statics Questions!