Question: Motor M exerts a constant force of P = 750 N on the rope. If the 100-kg post is at rest when = 0,
Motor M exerts a constant force of P = 750 N on the rope. If the 100-kg post is at rest when θ = 0°, determine the angular velocity of the post at the instant θ = 60°. Neglect the mass of the pulley and its size, and consider the post as a slender rod.
M P= 750 N C B 3 m A 4 m
Step by Step Solution
★★★★★
3.53 Rating (170 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Kinetic Energy and Work Since the post rotates about a fixed axis v G ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
