Question: The following data refer to a moving-coil voltmeter: resistance = 10,000 Ohm, dimensions of coil = 3 cm Times 3 cm; number of turns on
The following data refer to a moving-coil voltmeter: resistance = 10,000 Ohm, dimensions of coil = 3 cm Times 3 cm; number of turns on coil =100, flux density in air-gap = 08 Wb/m 2 , stiffness of springs = 3 10 -6 N-m per degree. Find the deflection produced by 110 V.
Step by Step Solution
★★★★★
3.39 Rating (155 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
To find the deflection produced by 110 V we can use the principles governing the operation of a movi... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
