Question: A 10 wt% aqueous solution of NaOH at 100F and a flow rate of 30,000 lb/h is to be concentrated to 50 wt% by evaporation
A 10 wt% aqueous solution of NaOH at 100°F and a flow rate of 30,000 lb/h is to be concentrated to 50 wt% by evaporation using saturated steam at 115 psia.
(a) If a single-effect evaporator is used with U = 400 Btu/h-ft2-°F and a vapor-space pressure of 4 inches Hg, determine the heat-transfer area and the economy.
(b) If a doubleeffect evaporator system is used with forward feed and U1 = 450 Btu/h-ft2-F, U2 = 350 Btu/h-ft2-F, and a vapor-space pressure of 4 inches Hg in the second effect, determine the heattransfer area of each effect, assuming equal areas, and the overall economy.
Step by Step Solution
3.40 Rating (159 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a Heattransfer area A 02... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
