Question: The dc motor of Problem 11.1 has a field-winding inductance Lf = 3.7 H and a moment of inertia J = 0.081 kg m2.

The dc motor of Problem 11.1 has a field-winding inductance Lf = 3.7 H and a moment of inertia J = 0.081 kg ยท m2. The motor is operating at rated terminal voltage and an initial speed of 1300 r/min.

a. Calculate the initial field current If and duty cycle D. At time t = 0, the PWM duty cycle is suddenly switched from the value found in part (a) to D = 0.60.

b. Calculate the final values of the field current and motor speed after the transient has died out.

c. Write an expression for the field-current transient as a function of time.

d. Write a differential equation for the motor speed as a function of time during this transient.

Step by Step Solution

3.41 Rating (176 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

part a From part a of Problem 111 k 0953 For Ea 1300 rmin m 130030 and thu... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

20-E-E-E-M (271).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!