Question: Two balls, of masses mA = 40 g and mB = 60 g, are suspended as shown in Fig. 7-44. The lighter ball is pulled
Two balls, of masses mA = 40 g and mB = 60 g, are suspended as shown in Fig. 7-44. The lighter ball is pulled away to a 60o angle with the vertical and released.
(a) What is the velocity of the lighter ball before impact?
(b) What is the velocity of each ball after the elastic collision?
(c) What will be the maximum height of each ball after the elastic collision?
60 30 cm A B
Step by Step Solution
3.39 Rating (180 Votes )
There are 3 Steps involved in it
For the swinging balls their velocity at the bottom of the swing and the height to which they rise a... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
P-M-LM (197).docx
120 KBs Word File
